En konsekvens av att det nu finns flera apotekskedjor är att det saknas en samlad information om vilka apotek som har ett visst läkemedel i sina lager. Men tack vare ett samarbete mellan Sveriges Apoteksförening och LIF – de forskande läkemedelsföretagen kommer inom kort den samlade informationen att vara tillgänglig. Senast vid halvårsskiftet 2014 ska apotekskunder kunna söka fram en aktuell information om var ett visst läkemedel finns.
I den statliga Läkemedels- och apoteksutredningen föreslogs en statlig databas med information om tillgången till läkemedel på apoteken. Men apoteken och läkemedelsbranschen tar redan nu initiativ till en kommande tjänst genom vilken apotekskunder via internet kan ta reda på vilka apotek inom ett geografiskt område som har ett visst läkemedel i sina hyllor. Därmed blir utredningsförslaget inaktuellt.
Kunder, med tillgång till internet via dator eller mobil ska snart kunna ta reda på var ett visst läkemedel finns utan att gå eller ringa till ett eller fler apotek – informationen kan sökas på webbplatserna Fass.se och Sverigesapoteksforening.se.
Kristina von Sydow
Igång före halvårsskiftet 2014
– Under första halvåret 2014 ska tjänsten vara igång. Vi hoppas självfallet att det blir klart så snart som möjligt, säger Kristina von Sydow, chef för Fass-verksamheten på LIF. Planen är att samtliga apotek som är godkända av Läkemedelsverket ska finnas med i den nya tjänsten, alltså inte bara apotek som ingår i de stora apotekskedjorna utan även fristående apotek. Apotekens lagerstatus på både receptfria och receptbelagda läkemedel ska finnas med, dock med undantag för narkotikaklassade läkemedel. När tjänsten är på plats kan en kund hemma på sin dator eller i mobilen öppna Fass.se och söka på läkemedelsnamnet. Sedan väljer man förpackningsstorlek och därefter geografiskt område. Söker man med mobilen kan man använda funktionen ”nära mig” för att hitta apotek i närheten av där man befinner sig för tillfället.Apotekens egen information samlas och visas
När frågan om läkemedlet ställs hämtas aktuell övergripande information från apotekens egen lagerinformation och visas när den efterfrågas av kunden – ingen lagerinformation kommer att lagras i Fass-databasen. Där kommer det att framgå vilka apotek som har det efterfrågade läkemedlet eller om det är en beställningsvara. Dock visas inte exakt antal förpackningar utan om det till exempel finns ett fåtal eller ett större antal. Även apotekens adress, öppettider och telefonnummer visas för kunden. Apoteken strävar efter att alltid ha efterfrågade läkemedel hemma.
Johan Wallér