
Vision e-hälsa 2025, antagen av SKL och regeringen våren 2016, säger att Sverige ska bli bäst i världen. Inte på e-hälsa, men på att "använda digitaliseringens och e-hälsans möjligheter". Även om målet är "god, jämlik hälsa och välfärd" är det inte bara vården och omsorgen som får plats när regeringen och SKL nu presenterar en gemensam handlingsplan för e-hälsoarbetet åren 2017–2019. Forskning och industri lyfts också fram.

– Det är väldigt positivt att man redan i inledningen till handlingsplanen skriver om att digitaliseringen ger Sverige möjligheter som Life Science-nation. Man vill attrahera forskning, stärka konkurrenskraften och öka exporten, och det är verkligen roligt att de vinklarna kommer med vid sidan av vården, säger Kristina von Sydow, affärsutvecklingschef hos LIF.
Tre beslutsorgan och ett nationellt råd
I och med handlingsplanen får Sverige en ny struktur för samordningen av e-hälsoarbetet. I toppen finns ett politiskt högnivåråd med ministrar och SKL-politiker, under vilket man hittar en styrgrupp och en beredningsgrupp. Alla de tre beslutande organen får lika många representanter från SKL som från staten. Till detta kommer ett samordningskansli som bland mycket annat ansvarar för informationsarbetet utåt.
Dessutom bildas ett brett, nationellt råd med beslutsfattare från bland annat näringsliv, forskningsinstitut, akademi och patientorganisationer. Det nationella rådet kommer att träffas två gånger om året för att bidra med synpunkter och tankar till styrgruppen, och för att sprida kunskap nedåt i organisationerna.

Patrik Sundström, programansvarig för e-hälsa hos SKL, betonar vikten av att inkludera många olika aktörer eftersom flera digitaliseringsfrågor är helt nödvändiga att samordna nationellt. Standardisering av teknik och terminologi är exempel på det.
– Vi behöver helt enkelt ett gemensamt arbetssätt så att vi på ett standardiserat sätt kan arbeta med standardisering, säger Patrik Sundström och skrattar lite.
– Det handlar om att ta ett gemensamt, långsiktigt ansvar för utvecklingen. Därför vill vi bilda ett nationellt forum för standardisering, där vi kan komma överens om de viktigaste spelreglerna och principerna. Men sedan finns det ju mycket praktiskt utvecklingsarbete som ska göras ute i verksamheterna, i kommuner, landsting och socialtjänst, säger Patrik Sundström.
Läkemedelslistan en arbetspunkt för nya satsningen
Standarder och mer enhetliga begrepp är två insatsområden som särskilt lyfts fram i handlingsplanen. Regelverk är ett tredje. Handlingsplanens författare betonar att insatserna ska bidra till regelverk som värnar integritet och individens säkerhet, samtidigt som de främjar den digitala utvecklingen.
– Verksamheter inom vård och socialtjänst strävar efter ett individperspektiv, men lagstiftningen är ofta byggd ur ett organisationsperspektiv. Det betyder att informationen många gånger är inlåst och inte kan följa individen genom systemet på ett lätt sätt. Det här är ett grundproblem vi måste se över, säger Patrik Sundström.
Han tar förslaget om en nationell läkemedelslista som exempel, och konstaterar att den digitala utvecklingen ger bra möjligheter att skapa en översiktlig bild av en patients läkemedelsbehandling – men att lagstiftningen inte hängt med.
Digitaliseringen måste mätas
Även Kristina von Sydow lyfter fram arbetet med en nationell läkemedelslista som prioriterat inom den nya e-hälsosatsningen.
– Primärt handlar förslaget om alla läkemedel som förskrivs på recept. Men läkemedel som ges på sjukhus, rekvisitionsläkemedel, finns inte med. Jag hoppas att samverkansgruppen genast börjar titta på det som ett steg två, även om man inte är färdig med steg ett. Det är jätteviktigt bland annat eftersom många nya innovativa läkemedel ges enbart på sjukhus. Dem vill vi naturligtvis kunna följa upp på samma sätt som övriga läkemedel. Om inte sjukhusläkemedel är med får man inte hela bilden av en patients läkemedelsanvändning, vilket är viktigt för patientsäkerheten, säger Kristina von Sydow.
Handlingsplanen nämner också systemet med öppna jämförelser och säger att "Där så är ändamålsenligt ska liknande jämförelser göras inom e-hälsoområdet".
– I dag har vi inget samlat sätt att följa upp hur digitaliseringen utvecklas och vilka effekter den har. Det är en viktig sak att titta på, för det måste vi kunna mäta. Men redan med handlingsplanen faller viktiga pusselbitar på plats. Det känns skönt att vi har landat i en samsyn kring behovet av gemensam styrning, säger Patrik Sundström på SKL.