Nu inleds behandling av alla nyfödda mot RS-virus.

RS-virus är en vanlig orsak till luftvägsinfektion och den vanligaste orsaken till att barn under ett år drabbas av nedre luftvägsinfektion. Störst risk att få en allvarlig RS-infektion löper spädbarnen. Säsongen 2023-2024 utgjorde barn i åldern 0-4 år en majoritet (57 procent) av alla som behövde intensivvård till följd av RS-infektion. 31procent av barnen var under sex månader, visar Folkhälsomyndighetens rapporter.

Utvidgad rekommendation

Den regiongemensamma instansen NT-rådet har sedan 2023, då TLV:s hälsoekonomiska värdering kom, arbetat för att införa en rekommendation till regionerna om behandling med läkemedlet Beyfortis (nirsevimab) som är monoklonal antikropp. I ett första steg var ambitionen att prioritera de barn som löper störst risk att bli allvarligt sjuka, som mycket för tidigt födda, och barn med hjärt- eller lungsjukdom. Den gången blev det dock ingen rekommendation.

Åsa Rangert Derolf
Åsa Rangert Derolf

Inför denna säsong har NT-rådet haft tillgång till mer data, och efter bra samtal med läkemedelsföretaget kan rekommendationen utvidgas till att gälla även alla som är nyfödda inför och under RS-säsongen, säger Åsa Rangert Derolf som är ordförande för NT-rådet.

– Den stora vinsten om man tittar ur ett samhällsperspektiv är att det lättar trycket på sjukvården och sedan är det förstås en jättestor vinst för barn och föräldrar som slipper drabbas av det, framhåller hon.

Ger gott skydd

Datumet 10 september är satt i samråd med Folkhälsomyndigheten. Målsättningen är att barn som är tre månader eller yngre ska ha ett gott skydd när RS-säsongen drar igång i december.

– Det är inte så många av de i övrigt friska barnen som blir allvarligt sjuka, men en del behöver sjukhusvård och en del behöver intensivvård. Oftast går det bra, men det är klart att det är jätteobehagligt för föräldrar att deras barn får svårt att andas och det är jobbigt för barnen. Sedan är det en belastning för sjukvården också och det riskerar att tränga undan andra behandlingar.

Skyddar i sex månader

Antikropparna är kostnadsfria och ger skydd sex månader framåt. De ges i form av en spruta i låret direkt efter födseln eller på BB. Nyfödda, vars mammor vaccinerats mot RS, kommer inte att behöva behandlas.

Barn i riskgrupp 1 och 2, det vill säga barn under tolv månader med medicinska tillstånd som gör att de löper hög eller mycket hög risk för allvarlig RS-sjukdom fångas upp inom ramen för den vård de redan har.

Kan ändras framöver

Det händer just nu mycket på området, vilket kan leda till att spelplanen ändras framöver, konstaterar Åsa Rangert Derolf. Dels pågår en utredning på Folkhälsomyndigheten om vaccination av gravida, och dels finns ytterligare en antikropp som väntas bli godkänd av EU-kommissionen senare i år.

– Det är en väldigt spännande utveckling, där vi får se lite år från år vad rekommendationen blir. Sedan gäller det att hitta en balans så att det går att genomföra för regionerna utan att det blir för hoppigt, säger hon.